Aplikacja webowa BIM – jakie informacje zawiera?

Automatycznie zapisany szkic

Model BIM zawiera model 3D danego produktu, wraz z szeregiem innych ważnych informacji na jego temat. Producenci udostępniają modele BIM swoich towarów projektantom, aby łatwiej im było dodawać je do swoich projektów i uwzględniać w pracach. Pojawia się jednak pytanie, jak dać projektantom łatwy dostęp do bazy wszystkich przygotowanych modeli?

Odpowiedź jest prosta: za pomocą specjalnej aplikacji webowej BIM, która jest swego rodzaju pośrednikiem między producentem a projektantem. Jakie informacje i elementy powinny znaleźć się w takiej aplikacji? Które cechy przesądzają o tym, czy mamy do czynienia z dobrą aplikacją, czy też nie? Wszystkie te kwestie wyjaśnimy dokładnie w dalszej części tego artykułu!

Jak działają i co zawierają aplikacje webowe BIM?

Z reguły aplikacja webowa BIM jest zintegrowana z główną stroną internetową danego producenta, na której przedstawia on m.in. cele i zakres działania swojej firmy. Dzięki temu projektanci nie muszą daleko szukać, aby znaleźć pożądane modele.

W ramach aplikacji można, zwykle po zarejestrowaniu, przeglądać dostępne w danej chwili modele BIM, a także pobierać je, aby móc je wykorzystać w swojej pracy. Wszystko jest zgromadzone w jednym miejscu, więc nie ma ryzyka, że któryś produkt zostanie przypadkiem pominięty.

Aplikacje webowe BIM nie są statyczne, a wręcz przeciwnie, zalecane jest, aby cały czas je rozwijać poprzez dodawanie nowych modeli i aktualizowanie poprzednich. Projektanci będą darzyli większym zaufaniem platformę, która widać, że jest na bieżąco modyfikowana, niż taką, na której przed długi czas nic się nie dzieje. Będzie się to przekładać na większe zainteresowanie oferowanymi produktami.

Dobra aplikacja webowa BIM, czyli jaka?

Nie wszystkie aplikacje webowe BIM są sobie równe. Żeby móc uznać daną aplikację za dobrą, powinna ona być przede wszystkim łatwa w nawigacji i zaprojektowana z myślą o jak najlepszym doświadczeniu użytkownika. Skuteczne i rozbudowane filtry, a także system wyszukiwania, to również podstawa, dzięki której znalezienie poszukiwanego modelu BIM będzie łatwe, szybkie i bezproblemowe.

Bardzo ważne jest również, aby aplikacja była wygodna w obsłudze dla producenta i pozwalała mu na błyskawiczne wprowadzanie zmian oraz dodawanie nowych modeli, a także zawartych w nich informacji. Każdy producent może mieć nieco inne preferencje i wymagania, w zależności między innymi od tego, jakie dokładnie produkty tworzy i do jakich projektów są one wykorzystywane. Dlatego też jest tak ważne, aby aplikacja webowa była w pełni zgodna z jego oczekiwaniami.

Dodaj komentarz