Budownictwo na miarę naszych czasów

Budownictwo na miarę naszych czasów

Bardzo duży odsetek ludzi decyduje się na nowoczesne budownictwo. Nic więc dziwnego, że domy energooszczędne zyskują coraz większą popularność. Problemem jednak jest wiedza z tego zakresu. W końcu nie każdy budynek będzie pasywny. Dom niskoenergetyczny zostać może wykonany w wielu technologiach. Ważne, aby spełniał odpowiednie warunki.

Pierwszym elementem, na który, przy budowaniu domów energooszczędnych należy zwrócić szczególną uwagę są ściany trójwarstwowe. Ich zadaniem jest zapewnienie szczelności, wytrzymałości oraz izolacyjności zarówno termicznej, jak i akustycznej. Dlaczego tyle warstw? Ściany dwuwarstwowe posiadają, jak sama nazwa wskazuje mniejszą liczbę warstw, zatem spełnione są dwa warunki – nośność oraz izolacja. W tych przypadkach stosuje się głównie wełnę lub styropian. Oprócz tego, domy energooszczędne zbudowane być mogą także z pojedynczych odmian. Doskonale w takich przypadkach sprawdzają się betony komórkowe lub pustaki keramzytowe.

Aby wystarczająco ocieplić domy energooszczędne należy stosować ściany o grubości od 30 do 50 cm. Jednowarstwowe ściany o takich parametrach zapewniają odpowiednią przepuszczalność. Zapewnia ona przyjemną wentylację oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia grzybów.

Domy energooszczędne a izolacja

Metoda szkieletowa stosowana przy tego typu budowlach charakteryzuje się elementami konstrukcyjnymi w postaci drewna lub stalowego rusztu. Od środka zabudowuje się je płytami gipsowo-kartonowymi. Od zewnątrz zaś płytami OSB. Przestrzeń pomiędzy tymi dwoma warstwami wypełnia wełna mineralna. Domy energooszczędne muszą mieć silne podłoże – fundamenty. Powinny one wyróżniać się wysoką wytrzymałością, odpornością na działanie mrozu, a także substancji chemicznych oraz biologicznych. Bardzo popularne jest stosowanie żelbetu oraz betonu.

Domy zarówno z poddaszem użytkowym, jak i nieużytkowym powinny zbudowane być w technologii jednospadowej lub dwuspadowej. Dlaczego? Z bardzo prostej przyczyny – domy energooszczędne i proporcja powierzchni do kubatury powinna być jak najmniejsza. Bardzo niewielu fachowców zdaje sobie sprawę z ogromnego czynnika okien w całej budowie. Otwory okienne i drzwiowe przepuszczać mogą ogromne ilości powietrza. Nie jest to dobre z bardzo prostego powodu. Uciekające ciepło z domu energooszczędnego sprawia, że trzeba częściej go ogrzewać. Zatem okna i drzwi powinny być wykonane w nowoczesnych technologiach. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie okien o współczynniku przenikania ciepła nie większym niż 1.1W. Oczywiście znaleźć można jeszcze lepsze materiały, jednak taka wartość już wystarcza.

Domy energooszczędne i nowoczesne systemy

Domy energooszczędne bez wątpienia wyposażone być muszą w nowoczesne instalacje wpływające bezpośrednio na zmniejszenie opłat – taki w końcu jest ich cel. Dodatkowe cechy to zwiększenie komfortu życia i mniej stresów związanych z płaceniem rachunków. Do takich systemów możemy zaliczyć:

pompy ciepła – urządzenia grzewcze, które w sposób niezwykle efektywny obniżają koszty ogrzewania domu. Te ekologiczne maszyny wykorzystują energię odnawialną zgromadzoną zarówno w gruncie, wodzie, jak i powietrzu. Nie trzeba ich obsługiwać, co zwiększa komfort ich użytkowania. Można używać je na dwa sposoby: przygotowanie ciepłej wody oraz ogrzewanie domu.

Rekuperator – kolejna bardzo istotna technologia w konstrukcjach typu domy energooszczędne. Za pomocą wentylacji z rekuperacją można ograniczyć straty ciepła nawet do 90%. Urządzenie te zapewnia podgrzewanie doprowadzanego do budynku świeżego powietrza. Dzieje się to za sprawą powietrza odzyskiwanego ze zużytej jego części. Efekt? Doskonały mikroklimat wewnątrz budynku. Informacja t
a może być szczególnie przydatna dla alergików.

Kolektory słoneczne – popularne urządzenia, z którymi styczność miał chyba każdy. Domy energooszczędne mogą być w niego doposażone, jednak nie jest to koniecznością. Ich zadaniem jest podgrzewanie wody. Dostarczają one nawet 50% ciepła potrzebnego do ogrzania wody użytkowej.

Dodaj komentarz