Kupno gotowego projektu domu i późniejsze jego zmiany

Zakup gotowego projektu domu to najlepszy sposób wejścia w posiadanie projektu i to za niewielkie pieniądze. Druga opcja, czyli zlecenie zaprojektowania domu od podstaw, to o wiele większy koszt i o wiele większe kłopoty. Znalezienie dobrego fachowca nie jest łatwe, a każdy architekt – bez wyjątku – zażąda za pracę sporych pieniędzy. Zakup gotowego projektu wydaje się więc bardzo dobrym pomysłem i to nie tylko z tego powodu. Dużym plusem tego rozwiązania jest też coś jeszcze. Gotowy projekt domu można kupić bardzo szybko i chwilę po jego otrzymaniu w pełni nim dysponować. Złożyć go jako załącznik do wniosku o pozwolenie na budowę, a później zaś na jego podstawie po prostu budować. Zlecając wykonanie projektu, trzeba liczyć się z czasem oczekiwania sięgającym nawet kilkunastu tygodni. Oczywiście taki czas oczekiwania przedłuża też czas powstawania domu.

Gdzie kupić gotowy projekt domu?

Zakup gotowego projektu to sprawa niezmiernie wręcz prosta. Takie projekty można zakupić w wielu miejscach. Podstawowe to biura architektów, choć tutaj nie jest to generalną zasadą, co ma swoje uzasadnienie. Wielu architektów nie sprzedaje gotowych projektów domów, koncentrując się wyłącznie na wykonywaniu zleconych. Działają dla własnych korzyści, w końcu sprzedając projekt generują dla siebie mniejszy zysk, niż gdyby zaprojektowali dom od podstaw. Na szczęście jest Internet. Projekt można kupić w wielu firmach i na wielu stronach internetowych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej „gotowe projekty domów” by zanurzyć się w zalewie lepszych i gorszych ofert. Ich cena tez jest bardzo różna. Gotowe projekty domów można kupić już za nieco ponad tysiąc złotych. Bardziej skomplikowane kosztują rzecz jasna dużo więcej, jednak zawsze wydatek będzie mniejszy niż wydatek na projekt zlecony. Szukając gotowego projektu domu, nie można też zapominać, że istnieje spora konkurencja pomiędzy biurami projektowymi i sprzedawcami gotowych projektów domów, a co za tym idzie, występują tez spore różnice w cenach. Zawsze więc warto zapoznać się z ofertami kilku, a nawet kilkunastu firm. Niekiedy jest to dość skomplikowane, bowiem trzeba porównywać ceny projektów ale i zagłębiać się w ich treść i oglądać wizualizacje przyszłych domów. Jest to więc niewątpliwie czasochłonne. Warto jednak to robić, bowiem tylko w tej sposób można znaleźć projekt idealny. Tani i gwarantujący jedno – zbudowany na jego podstawie dom, całkowicie będzie spełniać nasze oczekiwania.

Czy gotowy projekt można poprawić?

Planując zakup takiego projektu z pewnością szukamy odpowiedniego do naszych potrzeb i możliwości. Wybieramy projekty ładne i praktyczne. Często jednak zdarza się, że projekt który nam się podoba, zawiera według nas braki lub w niektórych miejscach – w naszej ocenie – mógłby być przerobiony. Czasami to są drobiazgi. Duże okno zamiast małego, drzwi po lewej nie po prawej stronie i tego typu rzeczy. Bez względu na wagę niedoskonałości, należy dokonać przeróbek. Ale czy jest to możliwe?

Poprawki często są możliwe

Trzeba powiedzieć wprost. Autor projektu ma prawo tutaj decydować i może nie zezwolić na jakiekolwiek modyfikacje projektu, który przygotował. Dlatego kupując projekt warto sprawdzić czy autor wyraża zgodę na jego zmiany. Zgodnie z warunkami sprzedaży projektu, może być tak, że zmiany będą zakazane lub dozwolone. Jeśli są zakazane, gotowy projekt domu warto kupować tylko wtedy, gdy całkowicie go akceptujemy i będzie nam się podobać dom, który na podstawie danego projektu powstanie. Jeśli zaś są dozwolone, warto dopytać o szczegóły zgodny. Niekiedy bowiem tylko autor projektu może dokonać zmian i nierzadko są one płatne. Autor projektu może też pozwolić na jego modyfikację przez dowolną osobę. W takiej sytuacji zmian w projekcie może dokonać dowolny architekt, do którego udamy się z taka sprawą. Trzeba jednak dodać, że architekci dość niechętnie ingerują w projekty tworzone przez innych architektów. Nie z uwagi na to, że nie chcą wchodzić komuś w drogę, ale z innego powodu – takie zmiany są pracochłonne i trudne, a wynagrodzenie za nie nie może być bardzo duże. Z tego powodu często odmawiają, koncentrując się na lepiej płatnych zleceniach przygotowania projektów od podstaw.

Podsumowując

Nawet gotowy projekt domu często można przerabiać, trzeba tylko wiedzieć w jaki sposób to zrobić, by wszystko było zgodne z prawem i decyzją tego, kto projekt stworzył. Kupując gotowy projekt domu, zawsze więc uważnie należy przeczytać warunki sprzedaży i posługiwania się projektem.

Dodaj komentarz