Inteligentny dom – dom przyszłości

Inteligentny dom – dom przyszłości

Rozwój technologiczny bez wątpienia nie ustaje. W niemal każdej dziedzinie życia możemy zaobserwować rosnące wykorzystanie nowoczesnych technologii w oparciu o ultraszybki internet czy łączność bluetooth. Dotyczy to również branży budowlanej, która zmuszona jest spełniać najnowsze standardy oraz wychodzić na przeciw rosnącego zainteresowania nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu “smart home”, czyli tzw. domu inteligentnego.

Smart home w budowie

Chociaż nowoczesne systemy ochrony, czy też zautomatyzowane systemy kontroli domostwa należą raczej do kwestii wykończeniowych, nieuniknione jest uwzględnienie tych aspektów już na etapie projektowania domu. Domy inteligentne wymagają bowiem nieskazitelnej komunikacji poszczególnych elementów, takich jak czujniki, kamery, nadajniki i wszystko inne, co pozwala sterować domem np. z telefonu komórkowego przy użyciu technologii bluetooth.

Oczywistym staje się więc, że łączność w domu nie może być zaburzona – nawet w najmniejszym stopniu. W związku z tym, już na etapie projektowania domu wykorzystującego technologie typu smart home należy wdrożyć rozwiązania, które korzystnie wpłyną na jakość przepływu fal sygnałów internetowych oraz Bluetooth, co jeszcze całkiem niedawno nie było w ogóle brane pod uwagę.

Rozwiązania typu smart home to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo, ale przede wszystkim niesamowicie korzystny efekt w postaci niwelowania marnotrawienia energii elektrycznej. Warto więc zauważyć, że już na etapie planowania – zakładając wykorzystanie rozwiązań fotowoltaicznych – można ograniczyć perspektywiczne koszty eksploatacji energii elektrycznej, która na dzień dzisiejszy stanowi główne źródło zasilania domostw na całym świecie.

O czym jeszcze należy pamiętać, budując inteligentny dom?

W perspektywie nowoczesnych rozwiązań budownictwo staje przed nie lada wyzwaniem, ponieważ – jako dziedzina – musi dostosowywać się do ściśle określonych zasad, jednocześnie spełniając rosnące wymagania względem co raz to nowszych technologii domów inteligentnych. Już na etapie stanu surowego należy uwzględnić dobór odpowiednio przepustowych materiałów i odpowiednio mocnych przewodów, które właściwie poprowadzone gwarantują bezpieczeństwo i trwałość. Wdrażanie inteligentnych rozwiązań wiąże się nie tylko z odpowiednim przygotowaniem domu w stanie surowym, ale również odpowiednim wykończeniem.

Budowa domu inteligentnego – choć z pozoru nie różni się niczym od budowy domu klasycznego – stawia przed firmami budowlanymi nie lada wyzwanie. Aby w pełni sprostać wymogom takiego domu, często niezbędne jest dobieranie innych materiałów budowlanych, nie wspominając o wymaganej wiedzy nt innowacyjnych technologii, które są podatne na nawet najmniejsze zakłócenia z zewnątrz. Praktyka pokazuje jednak, że firmy budowlane doskonale odnajdują się tych arteriach, co wynika z potrzeb rynkowych.

Dodaj komentarz