Ogrzewanie podłogowe – najważniejsze informacje

Ogrzewanie podłogowe to coś, co można spotkać coraz częściej, zwłaszcza w nowych domach i mieszkaniach. Jest jednak także ogrom innych opcji w zakresie ocieplania nieruchomości, m.in. grzejniki kanałowe czy zwykłe grzejniki, umieszczane z reguły pod parapetem. Co wyróżnia ogrzewanie podłogowe? Jakie są jego największe zalety i czy warto w nie zainwestować?

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe ma liczne zalety. Przede wszystkim w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, nie zajmuje w ogóle miejsca w pomieszczeniu, jako że znajduje się pod podłogą. Doskonale nadaje się więc nawet do małych pomieszczeń, świetnie sprawdzi się też tam, gdzie cała ściana jest przeszklona i nie ma parapetów, pod którymi można by ustawić zwykły grzejnik.

Grzejniki kanałowe mają podobną funkcjonalność, ale w ich przypadku widoczny jest tytułowy kanał, z kolei w ogrzewaniu podłogowym nie widać niczego. Oznacza to, że niczego nie trzeba też czyścić i konserwować, co oznacza sporą oszczędność czasu i pewność, że w pomieszczeniu zachowany zostanie porządek.

Każdy, kto miał okazję skorzystać z ogrzewania podłogowego, z pewnością pamięta przyjemny efekt ciepłej posadzki, jaki ten rodzaj ogrzewania daje. Jednocześnie warto rozwiać niekiedy spotykaną opinię, że od ogrzewania podłogowego puchną nogi i jest ono niezdrowe. W rzeczywistości dziać się tak nie powinno i ogrzewanie podłogowe jest całkowicie bezpieczne, jeśli temperatura zostanie ustawiona prawidłowo. Swego czasu często ustawiano zbyt wysoką temperaturę i to właśnie z tego mogły wnikać ewentualne problemy.

Pamiętaj o dobrych rurach do ogrzewania podłogowego

To, na jakie rury do instalacji wewnętrznych się zdecydujemy, będzie później rzutowało na wydajność, a także awaryjność (lub jej brak) całej instalacji. Dlatego też nie należy podejmować tej decyzji pochopnie, kierować się do pierwszego lepszego producenta czy też kupować najtańsze możliwe rury, aby tylko maksymalnie oszczędzić.

Wysokiej klasy rury będą gwarancją tego, że przede wszystkim instalacja będzie szczelna, wytrzymała i szybko się nie zepsuje. Bardzo istotna w ich przypadku będzie także powłoka antydyfuzyjna, która zapobiegnie przedostawania się do środka rur tlenu. Dlaczego jest to tak istotne?

Jeśli wybierzemy rury z tworzywa sztucznego, to oczywiście samo tworzywo sztuczne nie może ulec korozji. Jeśli jednak przedostanie się do środka tlen, to może on spowodować korozję metalowych elementów instalacji. Dzięki powłoce antydyfuzyjnej taka sytuacja nie będzie miała miejsca, dzięki czemu cała instalacja będzie prawidłowo funkcjonowała przez długie lata.

Ogrzewanie podłogowe nie wymaga co prawda czyszczenia czy konserwacji, ale jak każda instalacja dowolnej rodzaju, może się zepsuć czy uszkodzić. Wysoka jakość zastosowanych elementów zapewni, że do tego nie dojdzie, dzięki czemu oszczędzimy sobie nie tylko sporo pieniędzy (ponieważ nie będziemy musieli dokonywać żadnych napraw czy wymian), ale też dużo zdenerwowania i frustracji.

Ogrzewanie podłogowe – podsumowanie

Nie bez powodu ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród osób, które cenią sobie minimalizm i dużą ilość otwartej przestrzeni. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ogrzewania podłogowego nie trzeba czyścić, a do tego wywołuje ono przyjemny efekt ciepłej posadzki. Jest to więc zdecydowanie warta rozważenia opcja. Musimy jedynie pamiętać o tym, aby koniecznie zainwestować w dobrej jakości rury.

Dodaj komentarz