Do kiedy można palić węglem w naszym kraju?

Do kiedy można palić węglem w naszym kraju?

Do kiedy można palić węglem w naszym kraju?

Jednym z największych czynników wytwarzania się smogu w naszym kraju jest węgiel. A dokładniej mówiąc chodzi tu, o korzystanie z węgla do palenia w domowych piecach. Niestety przez taki obrót rzeczy nasz kraj zalicza się do jednego z największych producentów smogu w Europie. Stąd też coraz częściej mówi się o całkowitym zakazie palenia węglem w całym naszym kraju. Tak więc do, kiedy musimy całkowicie zrezygnować z tego surowca?

Terminy dotyczące zakazu stosowania węgla

Jeśli zagłębimy się w ten temat to możemy wyczytać, iż całkowita rezygnacja z węgla ma wejść w życie w 2030 roku, jeśli chodzi o miasta, natomiast 2040 rok, na wszelkich terenach wiejskich. Oczywiście jest to data ostateczna, wiele miast od kilku lat prowadzi wszelkiego rodzaju akcje zachęcające do rezygnacji z węgla kamiennego. I tak oto na czele tego rodzaju zakazów jest województwo małopolskie. W Krakowie już od 2019 roku działa całkowity zakaz palenia węglem, a nawet drewnem w budynkach mieszkalnych. Co ciekawe w ostatnim czasie władze tego miasta przypomniały o tym mieszkańcom zapowiadając, że rządowy dodatek węglowy w tym mieście nie będzie mógł zostać wykorzystany. 

Różne województwa – różne daty

Tak jak zostało wspomniane wyżej podane są daty ostateczne, więc wszystko zależy od zarządców danego województwa. I tak o to korzystanie z pieców węglowych np. w województwie podkarpackim oraz śląskim zostało zabronione od 1 stycznia 2022 roku. Natomiast w województwie mazowieckim, łódzkim, małopolskim zakaz wszedł w życie od 1 stycznia 2023 roku. W województwie świętokrzyskim zakaz wchodzi od 1 lipca 2023 roku. Nie wymienione województwa nie podały dokładnej daty, więc albo wprowadzą to w późniejszym czasie, lub będą czekać do daty ostatecznej. Warto wspomnieć o tym, że na ten moment w niektórych województwach jest tylko czasowe ograniczenie powiązane z datami produkcji pieca, a nie ścisły zakaz. I tak o to najlepszym przykładem jest województwo śląskie gdzie zabronione jest korzystanie z kotłów z 2006 roku oraz starszych a dodatkowo z takich, które nie posiadają tabliczki znamieniowej.

Czy sytuacja na świecie ma wpływ na zakaz węglowy?

W ostatnim czasie rynek wszelkiego rodzaju paliw takich jak ropa węgiel czy gazu stał się bardzo niestabilny. Ceny wszystkich paliw cały czas idą do góry, a wszystko przez sytuację na świecie (najpierw Covid, a teraz wojna na Ukrainie). Przez co wiele zakazów ma wejść w życie o wiele później niż pierwotnie. I tak o to władze województwa łódzkiego chcą wydłużyć termin zakazu z 2023 roku do 2025 roku. Wszystko to po konsultacjach społecznych, radni miasta zapewniają, że jest to dla dobra mieszkańców ich województwa.

 

 

 

 

Dodaj komentarz