Jak usunąć grzyb ze ściany? Kilka informacji, które każdemu mogą się przydać

Widzimy, że na ścianie pojawił się grzyb? Powinniśmy zareagować jak najszybciej. Grzyb na ścianie nie tyle wygląda nieestetycznie, co może stwarzać zagrożenie dla zdrowia – wytwarza bowiem toksyny, które wykazują choćby działanie rakotwórcze. Jak więc zabrać się za usunięcie grzyba ze ściany?

Grzyb w domu – przyczyny

Przyczyn, dla których grzyb pojawił się w naszym domu może być wiele. Mogą to być chociażby:

  • niewłaściwa wentylacja pomieszczeń;
  • wysoka wilgotność;
  • niewłaściwie wykonana izolacja budynku;
  • wady konstrukcyjne.

Grzyb a pleśń

Pojęć grzyb i pleśń często używa się wymiennie w kontekście wykwitów, które pojawiły się na ścianie, jednak w praktyce oznaczają one dwie różne rzeczy. Przede wszystkim grzyb wchodzi w głąb ściany, niszcząc przy tym jej strukturę. Co więcej wydziela charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, a to ze względu na powstałe narośla grzybowe. Pleśń natomiast powstaje wyłącznie na zewnętrznej warstwie ściany i dlatego też jest ją prościej usunąć. Pomimo tych różnic, zarówno grzyb, jak i pleśń mogą przybierać różne kolory oraz – co najbardziej istotne – negatywnie wpływają na zdrowie człowieka.

Jak usunąć grzyb naturalnymi metodami?

Zanim sięgniemy po specjalistyczne preparaty grzybobójcze, możemy rozważyć ich alternatywę w postaci naturalnych środków. Ich największą zaletą – oprócz ceny – jest to, że są dużo bezpieczniejsze od środków chemicznych. Wśród można znaleźć chociażby:

  •  
  • olejek eteryczny (np. herbaciany lub goździkowy);
  • ocet;
  • wodę utleniona;
  • sodę oczyszczoną.

Aby przygotować preparat, wystarczy połączyć wybrany składnik z wodą – w przypadku octu czy wody utlenionej można to zrobić np. w proporcji 1:1. Jeżeli natomiast zechcemy użyć olejku eterycznego, wystarczy dodać około kilkunastu kropel do wody. Trzeba jednak pamiętać, że do usunięcia grzyba naturalnymi środkami będziemy musieli użyć więcej siły niż w przypadku środków chemicznych.

Usuwanie grzyba preparatami chemicznymi

Jeśli jednak naturalne środki zawiodą, okażą się niewystarczające lub po prostu stwierdzimy, że lepszym pomysłem będzie zastosowanie profesjonalnych preparatów – sięgnijmy po specjalistyczne środki chemiczne. Przed zastosowaniem któregokolwiek z nich uważnie zapoznać się z instrukcją i dokładnie się do niej zastosować, a następnie odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie. Nie wolno też zapomnieć o założeniu rękawic ochronnych, maseczki, okularów czy specjalnej odzieży. Jeśli grzyb nie wniknął głęboko w ścianę, wystarczy jedynie zdrapać zagrzybienia odpowiednim narzędziem (np. szpachelką). Gdy natomiast zachodzi obawa, że grzyb mógł wniknąć głębiej, należy zabrać się za kucie tynku.

Farby antygrzybiczne – czy warto?

Jeśli obawiamy się, że problem będzie powracał, warto rozważyć zakup specjalnej farby, która odpowiednio zabezpieczy malowaną ścianę i uniemożliwi rozwój grzyba czy pleśni. Użycie takiej farby może być świetnym pomysłem, jeśli ochrony potrzebują np. ściany w kuchni czy łazience – czyli, innymi słowy, pomieszczenia, w których z racji większej wilgoci grzyb może łatwiej osadzać się na ścianach.

Nie zapomnij o profilaktyce

Gdy już z sukcesem uporamy się z grzybem, powinniśmy pamiętać o stosowaniu środków, dzięki którym zapobiegniemy jego nawrotowi. Przede wszystkim należy jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia w domu – dzięki temu zapewniony zostanie właściwy przepływ powietrza, który utrudnia rozwój grzybów. Ponadto warto pamiętać o ograniczeniu wilgoci w domu – w tym celu możemy np. zrezygnować z suszenia prania wewnątrz lub kupić specjalne urządzenie, którego zadaniem będzie osuszanie powietrza. Możemy również zaopatrzyć się w czujnik wilgoci, który pomoże nam mierzyć jej poziom w wybranym pomieszczeniu. Jeśli natomiast grzyb pojawił się na ścianie z powodu wad konstrukcyjnych budynku, należy je prawidłowo zlokalizować i wyeliminować z pomocą fachowców.

Dodaj komentarz