Jakie ogrzewanie wybrać do domu?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że budowa domu będzie wiązała się z podjęciem bardzo dużej liczby trudnych decyzji. Doskonałym przykładem może być dobranie właściwego sposobu ogrzewania powierzchni użytkowej. Jakie ogrzewanie będzie najlepszym możliwym rozwiązaniem? 

Gaz ziemny

Należy mieć świadomość, ze gaz ziemny nie jest obecnie najpopularniejszym paliwem w Polsce. Jest jednak najczęściej uwzględniany w różnego rodzaju projektach katalogowych. W najprostszym możliwym ujęciu kocioł nie będzie wymagał wydzielonej kotłowni. Może bowiem zostać umieszczony w łazience, kuchni czy korytarzu. Warto zaznaczyć, że przy dominujących kotłach z zamkniętą komorą spalania, a także odprowadzania spalin przewodem powietrzno-spalinowym, aktualne przepisy w żaden sposób nie określają intensywności czy rodzaju wentylacji. Oznacza to tym samym, że może być ona dowolna lub mechaniczna. 

Płynny gaz

Godny uwagi jest fakt, że kotły gazowe mogą być zasilane gazem płynnym (LPG). Należy wtedy pamiętać o wymianie dysz czy elektronicznego modułu sterującego. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo ważna różnica będzie tkwiła w kosztach eksploatacji. W przypadku, gdy dany użytkownik będzie dzierżawił zbiornik od dostawcy gazu, to powinien spodziewać się ceny ciepła oscylującej w okolicach 0,40 zł/kWh. Jeżeli natomiast dana osoba jest w posiadaniu własnego zbiornika i kupuje gaz niezależnie, cena będzie wynosiła około 0,25 zł/kWh. Nie można jednak pod żadnym pozorem zapomnieć, że zakup zbiornika, a także wykonanie instalacji będzie wiązało się z dodatkowym wydatkiem wynoszącym około 10000 złotych. Rekomendowane jest zatem bardzo poważne zastanowienie się, czy wspomniane rozwiązanie na pewno będzie się opłacało. 

Węgiel

Z kolei węgiel uważany jest za najpopularniejsze paliwo w kraju. Nikogo nie powinien dziwić wspomniany fakt. Cena ciepła w przypadku węgla wynosi od 0,15 do 0,20 zł/kWh. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nawet najbardziej nowoczesny kocioł węglowy wyposażony w podajnik paliwa nie będzie rozwiązaniem dla każdego. Warto pamiętać, aby w nawet zaawansowanych urządzeniach uzupełniać opał przynajmniej raz na kilka dni, a także pozbywać się popiołu. Osobom planującym zaopatrzyć się w kocioł, rekomendowane jest zweryfikowanie zapotrzebowania budynku na ciepło. W najprostszym możliwym ujęciu zakup urządzenia na zapas doprowadzi do tego, że będzie ono działało z obniżoną sprawnością. Należy również spodziewać się, że będzie powstawało więcej zanieczyszczeń, nie tylko ulatujących w powietrze, ale również odkładających się w kotle. Nie można również pod żadnym pozorem przed podjęciem decyzji o zakupie sugerować się ceną. 

Dodaj komentarz