Remont – czy można go odliczyć od podatku?

Prace remontowe należy wykonywać co jakiś czas, aby móc cieszyć się odświeżonym wyglądem mieszkania. Związane jest to z pewnymi kosztami. Wiele osób szuka sposobu na to, aby móc obniżyć wydatki, jakie związane są z tymi kwestiami. Jednym z takich sposobów mogą być odliczenia od podatku.

Na jaki zwrot można liczyć?

Nie można zapomnieć o tym, że w tej kwestii należy dopasować się do obowiązujących przepisów budowlanych. To one jasno mówią, że osoby fizyczne mogą postarać się o zwrot w postaci:

  • 62,5% – materiały budowlane oprocentowane na 24% stawki podatku VAT, 
  • 60% – materiały budowlane oprocentowane na 25% stawki podatku VAT,
  • 65,22% – materiały budowlane oprocentowane na 23% stawki podatku VAT,
  • 68,18% – materiały budowlane oprocentowane na 22% stawki podatku VAT.

Trzeba jednak zapoznać się dokładnie z obowiązującymi limitami. No cóż, nikt nie otrzyma pełnego zwrotu za koszta związane z remontem. Jednak każdy grosz się na pewno przyda.

Ulga na termomodernizację

Odliczenia od remontu powinny zainteresować się osoby, które zajmują się także dachami. Prace termomodernizacyjne to dopiero nie lada wydatek. O taką ulgę mogą postarać się osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Można odliczyć od podatku tyle, ile się wyda na ten remont. Włączyć w to można koszty zakupu materiałów budowlanych, usług związanych z realizacją tego przedsięwzięcia, czy też zakupu urządzeń, które będą potrzebne do tego, aby termomodernizacja mogła przebiegać bez żadnych zarzutów.

Co trzeba uwzględnić? Konieczność rozliczania wydatków na bieżąco. W szczególności, jeżeli termomodernizacja dachu rozciągnięta została na kilka lat. Przykład: wydatki jakie poniesione zostały w roku 2022, naliczyć w rocznym rozliczeniu za ten właśnie okres. Wydatki poniesione w roku 2023, będzie można rozliczyć dopiero w kolejnej deklaracji.

O czym nie można zapomnieć?

Chociażby o tym, że nie każdy remont można odliczyć od podatku. Przykładem mogą być m.in. prace, jakie prowadzone są w łazience. Na takie odliczenie mogą liczyć tylko osoby niepełnosprawne. Chodzi tu bowiem o fakt, że takie prace będą służyć im jako ułatwienie codziennego bytu.

Osoby mające wątpliwości odnośnie tego, czy mogą pozwolić sobie na odliczenia, mogą udać się do biura rachunkowego. To oni będą w stanie odpowiedzieć na pytanie o to, jakie odliczenia można zrobić, a jakich nie. Przy okazji nie można zapomnieć o tym, aby gromadzić zawsze faktury imienne (nie muszą być firmowe) za zakup materiałów budowlanych, urządzeń, usług. Tylko na tej podstawie będzie można wykonać ewentualne odliczenia.

Dodaj komentarz